Yoga ve pilates skolyoza iyi gelir mi?

0
7853
views

Zaman zaman karşılaşıyoruz bu ve benzeri sorularla, skolyoz  için yoga veya pilatese gitmek doğru mu?

Soruyu daha anlaşılır hale getirelim, pilates ya da yoga eğitmenleri SKOLYOZ konusunda egzersiz önerebilirler mi?

Sorunun cevabı elbette “Hayır” olmalı ancak ülkemizde işler böyle yürümüyor. Sosyal medyada konuyla ilgili eğitimi olsun olmasın herkes omurgayı düzelttiğini iddia ederek adeta geçimini sağlıyor.

Önersinler canım ne olacak diye düşünebilirsiniz ama bu yazı bu konudaki fikirlerinizi değiştirmek üzere yazıldı.

Skolyoz basitçe omurga eğriliği olarak bilinir. Merak edip, google’a skolyoz yazdığınızda karşınıza ilk çıkan resim bu.

Peki eğrilik kelimesi ve bu resim skolyozu anlatmak için yeterli mi?

Tabii ki hayır. Gelin önce biraz işin temeline inelim sonrasında “skolyoz ve egzersiz” konusunda değinelim.

İlk Adım Basit Anatomi. Omurga birbiri üstüne dizilmiş omur adı verilen kemik yapılardan oluşur.

Birbiri üzerinde tespih taneleri gibi dizilen omurlar farklı yönlere hareket edebilirler.

Boynumuzdaki omurlar üzerinde başımızı taşıdığı için hemen hemen her yöne rahatlıkla hareket edebilir durumdadır. Göğüs kafesiyle bağlantılı sırt bölgesi omurları daha çok dönme hareketlerine izin verirken bel bölgesi daha çok öne eğilme-doğrulma ve yanlara eğilme hareketlerine uygun şekildedir.

Çok farklı yönlere hareket edebilen omurgamızın eğriliği de çoğu zaman kompleks bir sorundur.  Omurlar bir çubuğun basitçe yana eğilmesi gibi değil bazen dönme bazen de yana eğilme gibi farklı yönleri barındırırlar. İşte bu nedenle, skolyozda eğrilik sağa doğru o zaman sola doğru hareket yapalım mantığı her zaman işe yaramayabilir. Aşağıdaki örnekler söylemeye çalıştığımız şeyleri kısmen gözünüzde canlandırmada yardımcı olabilir.

Skolyoz eğrileri anlaşılmayı kolaylaştırmak için genellikle C ve S şeklinde adlandırılsa da eğriye dahil olan omurlar arasında dönme hareketi de görülebilir.  Yani Röntgene baktım omurga sağa eğrilmiş biz onu sola eğersek düzeltiriz, oradaki kasları gerelim sonra da bunları da kuvvetlendirdik mi oldu bitti şeklindeki yaklaşımlar ÇOK OLUMSUZ sonuçlara gebedir.

Şekilden rahatlıkla anlaşılacağı gibi sadece iki omur arasında bile çok çeşitli hareketler açığa çıkabilir örneğin üstteki omur sağa eğilmişken onun altındaki sağa dönmüş olabilir. Üstüste dizilmiş 24 omurun öne, yana ve sağa sola dönecek şekilde eğilme ihtimali mevcuttur. Ne kadar farklı ihtimalin varolduğu konusunu sizin hayal gücünüze bırakıyoruz.

İş omurgayla bitse o da iyi,  omurgamızla bağlantısı olan göğüs kafesi, leğen kemiği ve bacaklar da skolyozdan etkilenebilir.  Çok bilinmeyenli bu denklemin bu konuda eğitim alamamış kişilerce çözülmesi imkansızdır.

Ne demek istiyoruz?

Tek cümle ile, “skolyozda egzersiz önermek her babayiğidin harcı değildir” demek istiyoruz.

Sağlıklı bir insana egzersiz önermekle sağlık sorunu olan bir kişiye egzersiz önermek arasında dağlar kadar fark vardır.

Sağlık alanında 4 yıl lisans eğitimi almış, sağlık sorunu olan kişilerde egzersiz konusunda uzmanlaşmış fizyoterapistler bile skolyoz söz konusu olunca  bu konuda özel eğitimlere katılmakta, rasgele egzersiz önermenin doğuracağı sonuçları öngörerek bu alanda uzmanlaşmış meslektaşlarına danışmaktadır. Sözkonusu skolyozda tedavi ise devreye girmesi gereken kişiler hekimler, fizyoterapistler ve ortotistler…olmalıdır, yoga/pilates/spor eğitmenleri değil.

“Skolyoz gibi önemli ve karmaşık bir sorunda, sağlık konusunda eğitim almamış ve bu konuda diploma sahibi olmayan pilates/yoga eğitmenleri, spor hocaları gibi kişilerin egzersiz önermemesi gerektiğini bilin.”

İşini iyi yapanarı bir kenara ayıralım ancak bazı kişiler aksi bir durumda olabilecekleri kestiremediği  için  ” şu egzersizleri yapın” ya da “yoga ve pilates skolyoz için çok yararlı”  diye ezber söylemlerde bulunabilirler.

Elimizde, Yoga ya da Pilatesin skolyozda işe yaradığına dair net bilimsel kanıtların olmamasını da eklersek bu uyarının önemi daha iyi anlaşılır diye umuyoruz…

Bir sağlık sorununuz varsa egzersiz için fizyoterapiste danışın.

Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4973373/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206823/#B4

 

 

 

Önceki İçerikDiastasis Recti nedir?
Sonraki İçerikKemik erimesi sadece kadınlarda mı görülür?
1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulundan Lisans,Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünden 2001 yılında Yükseklisans 2011 yılında Doktora dereceleri ile mezun oldum. Mezuniyetimden bu yana ağırlıklı olarak Erişkin Ortopedi ve Sporcu Sağlığı alanında çalışmakla beraber erişkin Nöroloji alanında da klinik çalışmalarda bulundum. İlgi alanlarım Manuel Terapi(Mulligan Konsepti), Terapatik Ağrı Eğitimi, Fonksionel Egzersiz,Bantlama,Kronik Ağrı,Asistif Teknoloji
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here