Yaşlılar için mucizevi bir aktivite : Dans

0
105
views

Dünyanın birçok yerinde yaşlı nüfusun hızla büyümesi sedanter yaşam tarzının da artmasına neden oluyor. Uzmanlar insanların sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürmeleri hareketsiz kalarak değil; düzenli aktivite yapmakla mümkün olacağını söylüyor. Yaşlılıkta fiziksel aktivite yapmak sağlık ve yaşam kalitesini artırmak açısından oldukça faydalı. Ancak bazen rutin bir şekilde yaptırılan egzersiz programları yaşlı popülasyonun sıkılıp, tedaviyi yarıda bırakmasına neden olabiliyor. Bu nedenle dans da fiziksel kapasiteyi geliştirmede aktivitenin keyifli ve sosyal bir formu olarak egzersiz programına dahil edilebilir.

Yapılan çalışmalar sonucunda dansın yaşlılarda görülen bazı sağlık sorunları üzerindeki olumlu etkilerini sizinle paylaşacağım:

Artrit

Tai chi gibi dansa dayalı egzersizler genellikle, artriti(eklem inflamasyonu) olan yaşlı insanlar için muhtemel bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. 2005 yılında, o zamana kadar yapılan bu konuyla ilgili tüm çalışmalar gözden geçirilmiş ve dans temelli egzersizlerin ve Tai Chi ‘nin farklı türlerden artrite sahip olan kişilerde rehabilitasyon amaçlı kullanılmasının olumlu sonuçlar verebileceği görülmüş. Bu çalışmada belirtilen önemli noktalardan biri de Tai Chi ve dans temelli egzersizlerin zevkli aktiviteler olmasından dolayı katılma olasılığı daha yüksek bulunmuş.

Başka bir çalışmada da ileri derece romatoid artriti olan kişiler üzerinde haftada 2 kez toplam 16 saatten oluşan 8 haftalık dansa dayalı aerobik egzersiz programı uygulanmış ve kişilerin yürüme hızlarında önemli derecede artış gözlenmiş. Ayrıca katılımcılar, depresyon,anksiyete,yorgunluk ve gerginlik bakımından olumlu yönde değişiklik yaşadıklarını belirtmişler.

Düşmeler

Artritte olduğu gibi, Tai chi ve dans temelli egzersizler; denge, alt ekstremite fonksiyonelliği ve yürümeyi olumlu yönde geliştirerek yaşlı popülasyonda sıklıkla görülen düşme olaylarının önlenmesine yardımcı olur.

Yaşa bağlı olarak günlük yaşam aktivitelerinin azalması normaldir ancak ortaya çıkan özellikle gözlerin bozulması gibi ek problemler düşmelere yol açabilir. Bu da kişilerde düşme korkusu yaratır ve tekrar düşmemek için hareket etmemeye neden olan bir kısır döngü oluşturur. Dengenin gelişmesine yardımcı olan dans da bu kısır döngünün kırılmasını sağlayabilir.

Parkinson Hastalığı

Parkinson, denge ve yürüyüşü olumsuz yönde etkileyen, hareket bozukluğuna yol açan ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır.Yapılan çalışmalarda özellikle Tango’nun geriye doğru yürüme gibi hareket stratejilerinin yeniden öğrenilmesinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca bir pilot çalışmada  doğaçlama yapılan dansın Parkinson hastalarında dinamik denge,motor fonksiyonlar,geriye adım alma ve yürümenin geliştirilmesi açısından olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Parkinson hastaları ile yapılan başka bir araştırmada da; Tango ve Vals dansları karşılaştırılmış ve buna göre iki dansın da denge ve hareketi olumlu yönde geliştirdiği ancak Tango’nun Vals’e göre daha etkili olduğu gözlemlenmiş.

Boş zaman aktiviteleri ile gelecekte demansa yakalanma riskini araştıran bir çalışma, bulmaca çözmenin bu riski azalttığını ortaya koymuş.İngiltere Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir araştırma da gösteriyor ki, satranç gibi zeka oyunları, müzik aleti çalmak ve dans etmek demansa yakalanma riskini azaltıyor.

Tiyatro, dans,koro halinde müzik yapmak gibi sanatsal faaliyetler iletişim yeteneği olumsuz yönde etkilenmiş demans hastaları için kendilerini farklı şekilde ifade etmelerine fırsat verebilir.Grupça yapılan bu faaliyetler kişilerin yaşam kalitelerini arttırmalarına büyük olanak sağlıyor.

Depresyon

Dans hem fiziksel hem de sosyal bir aktivitedir. Böyle bir durumda dansın ruh sağlığına olan pozitif etkisi göz ardı edilemez bir gerçektir.

2005 yılında Nevada Üniversitesinin yaptğı bir çalışmada depresyonu olan 20 yaşlı kadın katılımcıya balo salonunda 12 hafta boyunca geleneksel Kore Dansı eğitimi verilmiş ve bu süre sonunda kişilerin ruh halinde önemli derecede düzelme görülmüş.

Dansın faydalarını toparlayacak olursak :

Fiziksel olarak;

  • Aerobik gücü,
  • Alt ekstremitelerin kas dayanıklılığı,kas gücü ve esnekliğini artırır.
  • Statik ve dinamik denge,çeviklik ve yürüyüş hızının gelişmesini sağlar.
  • Kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Yaşlılarda düşmelerin önlenmesine yardımcı olur.

Sosyal olarak da ruh sağlığına iyi gelir ve depresyonu önler.


Kaynaklar

  1.  Marks, 2005
  2. Rabbia, 2010 referencing Moffet et al, 2000
  3. Marchant, Sylvester and Earhart, 2010
  4. Hackney and Earhart, 2010; Hackney and Earhart, 2009
  5. Hill, 2001; Coaten, 2001; Kindell and Amans, 2003; Whyte, 2010

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here