Tendinopati tedavisi hakkında bilmeniz gereken 9 gerçek

0
733
views

Tendinopati hala gizemini koruyan ve toplumda sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu yazımda tendinopati hakkında klinisyen yada hasta olarak bilmeniz gereken bazı kesinleşmiş gerçeklerden bahsedeceğim.

 1. Tendinopati dinlenme ile iyileşmez, ağrı hafifleyebilir ancak aktiviteye geri dönüş yine ağrılı olacaktır.
  • Çünkü dinlenmek tendonun verilecek yüke olan töleransını artırmaz.
 2. Tendinopati bölgesinde bulunan bazı inflamatuar biyokimyasallar yada hücreler olmasına rağmen tendinopati klasik inflamasyon cevabı olarak düşünülmemelidir.
  • Ağrınız çok fazla ise anti-inflamatuar ilaçlar yardımcı olacaktır ancak bu ilaçların hücreler ve patoloji üzerine nasıl bir etkisi olduğu hala bilinmemektedir.
 3. Tendinopati bir çok risk faktörü nedeniyle oluşmuş olabilir. Bazı aktivitelerdeki hızlı değişiklikler temel risk faktörü olarak tanımlanmaktadır.
  • Bu aktivitelere örnek olarak enerji depolamak için tendona ihtiyaç duyan yürüme, koşma, zıplama gibi aktiviteler ve tendonu sıkıştıran yükler verilebilir.
  • Bazı insanlarda biyomekanik özellikler (örn: zayıf kas kapasitesi veya endurans) yada sistemik faktörlerden (örn: yaş, menapoz, yüksek kolestrol vb) dolayı tendinopati geliştirmeye yatkındırlar. Bu yatkın kişiler aktivitelerinde yavaş değişiklikler olduğunda bile tendon ağrısı hissedebilir.
 4. Tendinopati tedavisinde en bilimsel olarak kanıtlanmış yöntem egzersizdir!
  • Tendonların kademeli olarak yüklenilmeye ihtiyacı vardır ki böylece kişinin günlük hayatında maruz kaldığı yükleri tölere edebilsin. Çoğu durumda (ancak hepsinde değil) tendinopati egzersiz ile yüklenme uyarısı verilmedikçe iyileşmemektedir.
 5. Yükü kişinin kapasitesine göre artırıp azaltmak tendon ağrısının geçmesi için en önemli noktadır.

  patellar tendinopatiye bağlı ağrı bölgesi
 6. Radyolojik görüntüleme sonuçlarında görülen patoloji ağrı demek değildir!
  • Ağrısız insanlarda da patolojiler görülebilmektedir.
  • Ayrıca ”ciddi patoloji” hatta yırtıklarınız olabilir, size söylenen şeyler ile daha iyi yada daha kötü olmazsınız. Dahası, en iyi tedavilerde (egzersiz, enjeksiyonlar vs. ) dahi çoğu vakada patolojinin devam ettiğini gösteren bir çok bilimsel çalışma vardır.
  • Bu nedenle bir çok tedavi yöntemi doku iyileşmesinden ziyade ağrıyı azaltmayı ve fonksiyonelliği artırmayı hedefler.
 7. Tendinopatinin masaj, terapatik ultrason, enjeksiyon, şok-dalga terapi vb. pasif tedaviler ile uzun dönemde iyileşmesi nadirdir. Egzersiz en önemli tedavi yöntemiyken saydığım pasif tedaviler ise yardımcı yöntemlerdir.
  • Tendinopati tedavisinde çoklu enjeksiyondan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Bilimsel çalışmalar çoklu enjeksiyonun kötü sonuçlar verdiğini göstermektedir.
 8. Egzersiz programı kişiye özel olmalıdır. Bu program kişinin ağrı ve fonksiyonel durumuna göre tasarlanmalıdır.
  • Ağrıyı göz önünde bulundururken, hedef fonksiyonu iyileştirmek için egzersizler kademeli yüklenme içermelidir.
 9. Tendinopati egzersize yavaş cevap verir. Sabırlı ve yaptığınız egzersizlerin doğruluğundan ve ilerleyiş kademesinden emin olmalısınız.
  • Önceliğiniz egzersiz tedavisi olmalı ve cerrahi, enjeksiyon gibi kısa yollardan kaçınmalısınız. Çünkü çoğu zaman kısa yol diye birşey yoktur.

Not: Lütfen bu yazıda geçen 9 maddenin genel ve kanıta dayalı prensipler olduğunu ve bazı durumlarda  enjeksiyon ve cerrahi gibi tedavilerin en iyi yöntem olabileceğini unutmayın.

En iyisi; fizyoterapistinize danışın, sağlıklı kalın.


Kaynakça:

 1. Abate M, Gravare-Silbernagel K, Siljeholm C, et al.: Pathogenesis of tendinopathies: inflammation or degeneration? Arthritis Research and Therapy. 2009, 11:235.
 2. Cook J, Purdam C: Is compressive load a factor in the development of tendinopathy? British Journal of Sports Medicine. 2012, 46:163-168.
 3. Littlewood C, Malliaras P, Bateman M, et al.: The central nervous system–An additional consideration in ‘rotator cuff tendinopathy’and a potential basis for understanding response to loaded therapeutic exercise. Manual therapy. 2013.
 4. Malliaras P, Barton CJ, Reeves ND, Langberg H: Achilles and Patellar Tendinopathy Loading Programmes. Sports Medicine. 2013:1-20.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here