Ben Otizmli Bir Çocuğum

0
14
views
Önce sizlere kendi hastalığımdan biraz bahsedeyim. Bizi ne kadar tanırsanız o kadar farkında olursunuz.

Nedir? Otizm, genellikle erken çocukluk döneminde teşhis edilen ve ömür boyu devam eden nörogelişimsel yetersizliktir. Otizm erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla 3-4 kat daha fazla görülmektedir.

 • Bebeklik dönemi açısından değerlendirirsek bizleri; otizmin erken teşhisi ile ilgili olarak özellikle sosyal belirtilere dikkat etmelisiniz. 2 yaşına kadar göz kontağı kurmama, taklit etmeme, yüz ifadesinin donukluğu ve olağandışı motor bulgular özellikle önem taşımaktadır. 

Peki Beni Bu Bozukluk Nasıl Etkiliyor ?

 • Sosyal güçlükler,İletişim becerilerinde problemler(konuşma), Sınırlı gelişim ve davranış ya da hareketleri gibi sıkıntılarla karşılaşıyorum. 
 • Duyusal bilgilerin işlenmesinde zorluk çekmekteyim.
 • Görme, Ses, Tat, Koku, Dokunma, Denge (vestibüler), Beden Algısı (propriosepsiyon) tüm bu duyusal sistemler benim için sıkıntılı bir süreç olmakla bereber hapimizde farklı duyusal sistemler etkinebilmektedir.
 • Motor davranışlarımın gelişiminde gecikme ya da gerileme görülmektedir. İnce ve kaba motor becerilerde ( kalem tutma, kaşık tutma, makasla kesme aktiviteleri, kol ve bacaklardaki hareketler vb.) de farklı derecelerde yetersizlikler görülmektedir.
 • Denge, postural stabilite, yürüme, eklem esnekliği ve hareket hızı ile ilgili sorunlar günlük yaşantımı biraz güçleştirmektedir.
 • Fiziksel aktivite düzeyi olarak daha az aktif olabiliriz.
 • Davranışsal problemlerim olabiliyor ; Öfke Nöbetleri ve Bağırmalar, çevresine zarar verme, kendine zarar veren davranışlar, berlirli tipte vücut hareketleri gibi.

2 Nisan Dünya Otizim Günü (2 April World Autism Awareness Day)

Otizm tanısı almış çocukların genel özellikleri ise şu şekilde sıralayabilirim:

 • Bazı şeyleri tekrar tekrar söyleyebilirim.
 • Eşyalarını paylaşmak ya da diğer çocuklarla/ebeveynlerle oynamak istemeyebilirim.
 • Kendisine söylenenleri duymuyormuş gibi davranabilirim.
 • Vücutlarını farklı görünecek şekilde ve tekrar tekrar hareket ettirebilirim. (Öne arkaya sallanma; ellerini kollarını sallama gibi)
 • Diğer insanların nasıl hissettiğini anlamayabilirim.
 • Küçük değişimler bile huzursuz olmama neden olabilir.

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığından alınan eğitim çağındaki yaygın gelişimsel bozukluğa sahip çocuk sayısı 16837’dir. Otizm Spekturum Bozukluğu olan bizlere sunulan özel eğitim hizmetleri MEB tarafından verilmekte olup özel eğitim uygulama merkezinde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim iş uygulama merkezinde, özel eğitim sınıflarında ya da normal gelişim gösteren akranlarıyla birlikte kaynaştırma sınıflarında eğitim görmekteyiz.

Fizyoterapistler, ergoterapistler, dil konuşma terapistleri, doktorlar, özel eğitim öğretmenleri bizim hayata alışmamızı hazırlanmamızı kolaylaştırmaktadır. 

 • Sonuç olarak Otizmli bireyler olarak bizler ; diğer engelli bireylerden farkı; birden fazla duyuda bozukluğun ortaya çıktığını unutmamalıyız.  Bu nedenle, otizmli çocukların tedavilerinde duyu-algı becerilerini geliştirici programlara yer verilmesi gerektiği önemle vurgulanmaktadır. Bu çocukların tedavisindeki amaç; onların farklılıklarının kabul edilerek, kısıtlılıklarının en aza indirgenmesi ve dünyayı biraz daha iyi anlamalarına yardımcı olmak olmalıdır. Günümüzde otizmli çocukların tedavilerinde davranışsal, biyolojik, psikodinamik ve duyusal yaklaşımlara ilişkin farklı yöntemler kullanılmaktadır.
Kaynaklar
 1. Tecklin JS. Pediatric Physical Therapy, 5th edition. Lİppincott Williams & Wilkins, Wolters Kluwer. 2015
Önceki İçerikGebelik ve Sigara Kullanımı Hakkında
2016 Yılı İstanbul Medipol Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü mezunuyum. 2016 yılından bu yana mezun olduğum üniversitemde yüksek lisansıma devam ediyorum. 1 yıl özel pediatrik rehabilitasyon merkezinde çalıştım. Şuan Düzce Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde Arş. Gör. olarak meslek hayatımı sürdürmekteyim. Mesleki ilgi alanlanlarım Baş ağrısı, Nörolojik Rehabilitasyon, Ortopedik Rehabilitasyon, Bantlama, Kadın Sağlığı, Terapötik egzersiz Uygulamaları
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here