Kubital Tünel Sendromu – Dirsekte Sinir Sıkışması

0
679
views
dirsek ağrısı

Ağrı, uyuşukluk, karıncalanma ve zayıflık gibi başa çıkması zor olan belirtiler, dirseğinizden başlayıp ön kolunuza oradanda küçük parmağınıza (5. parmak) doğru ilerliyorsa suçlu Kubital Tünel Sendromu diyebiliriz. Ancak bu tanım sizi korkutmasın. Özellikle tedavinize erken başladıysanız iyileşmek için bir çok seçeneğiniz var.

Bu yazımın geri kalanında Kubital Tünel Sendromu tanımından ve tedavi seçeneklerinden bahsedeceğim.

Dirsekten Küçük Parmağınıza Doğru…

Ulnar sinir, boyundan başlayıp omuza doğru oradan dirseğinizin arkasından devam ederek küçük parmağınıza ve yüzük parmağınızın bir kısmına uzanan sinirdir.

Ulnar sinir bu yolda ilerlerken driseğinizin arkasında yer alan Kubital Tünel’de sıkışabilir. Ulnar sinirin bu tünelde sıkışması yada aşırı gerilmesi, rahatsızlık hissinin ve inflamasyonun nedenidir ve bir kaç çok bilinen şikayete neden olur.

 • Ön kolunuzun küçük parmak tarafında aşağı doğru yayılan ağrı
 • Elin küçük parmak ve yüzük parmağının kendisinin bir kısmında ve elin yine küçük parmak tarafında uyuşma ve karıncalanma,
 • Küçük parmak ve yüzük parmağında zayıflık

Kubital Tünel Sendromuna ne neden olur?

Ulnar siniriniz hareket edebilen bir yapıdır! – Kolunuzu uzattığınızda, büktüğünüzde öne ve arkaya doğru kayma hareketi yapar. Fakat bazen,  bir yerde sıkıştığında sinirin sıkıştığı noktadan itibaren olan kısmı çok fazla hareket eder ve aşırı gerilir. Bu sıkışma bölgesi sinirin olması gerektiği gibi hareketine ve kaymasına izin vermez.

Peki bu olay neden gerçekleşir?

En sık karşılaşılan nedeni; özellikle çalışırken dirseği masaya koyduğumuzda dirseğe binen aşırı yüktür.

Dirsek bölgesinde ulnar sinir yaralanmalara çok açıktır. Çünkü yük aldığı bu bölgede onu bu yükten koruyacak çok fazla yapı yoktur.  Dirseğinizi bir yere çarptığınızda başınıza geleni hatırlayın! Tüm kolunuza yayılan ani bir karıncalanma ve uyuşma. Evet doğru tahmin, çarptığınız o bölge tam olarak ”kubital tünel”.

Bir diğer sık karşılaşılan neden ise dirseği sürekli bir şekilde bükmek. Dirseğiniz düzken, ulnar sinirin geçtiği kubital tünel tamamen açıktır. Ancak dirseğinizi büktüğünüzde, bu tünel %55 oranında daralır. Bu nedenle, çok tekrarlı ve uzun süreli olarak dirseği bükülü kullanmak, uzun vadede ulnar sinirin iritasyonuna neden olabilmektedir. Örneğin dirseğimizi uzun süre bükülü tutarak telefon ile konuştuğunuzda nasıl hissettiğinizi hatırlayın.

Kubital tüne sendromu aynı zamanda tenis oyuncularında, halıcılarda, ressamlarda ve müzisyenlerde sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

Rahatlamak için anahtar öneriler

Kubital tünel sendromu tedavisinde temel amaç şikayetlerinizi azaltmaktır. Bazen bunu yapmanın en iyi yolu, hangi hareketlerin ve aktivitelerin şikayetlerinize sebep olduğunu yada artırdığını tanımlamaktır. Böylece aktivite modifikasyonu yapılabilir yada tümüyle o hareketlerden bir süre uzak durmanız tavsiye edilebilir.

Hangi aktivitelerin ağrınıza sebep olduğunu belirlemekte zorluk yaşıyorsanız, gün içinde bir liste tutabilirsiniz.

 • Başınızı ağrılı tarafa doğru yatırdığınız, dirseğinizi büktüğünüz yada uzattığınız, kolunuzu yana açtığınız aktivitelere özellikle dikkat edebilirsiniz.
 • Dirseğinizi masaya yada herhangi bir sert zemine dayama gibi bir alışkanlığınız varsa dirsek altlarınız için yastıkvari bir destek kullanmalı yada bu hareketi tamamen kesmelisiniz.
 • Telefonu ağrımayan kolunuzla tutabilir yada kulaklık kullanabilirsiniz.
 • Kollarınızı önünüzde birleştirmekten kaçınmalısınız.

Daha başka bir tedavi seçeneği aramadan önce bu aktivite modifikasyonlarını yapmanızı tavsiye ederim. Bir kaç temel değişiklikten sonra Kubital Tünel Sendromu belirtilerinin hafiflediği bilimsel çalışmalar tarafından da kanıtlanmıştır.

Kubital Tünel Sendormu için egzersiz

Bu durum için bilinen en etkili egzersizler sinir kaydırma egzersizleridir. Bu egzersizlerin dışında germe ve kuvvetlendirme egzersizleri yapılabilir. Egzersiz kişinin kendine has fiziki özelliklerine göre tasarlanmalıdır. Kuvvet, esneklik gibi parametreler kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle durumunuza uygun egzersizi öğrenmek için bir fizyoterapiste danışmalısınız.

Atel kullanılmalı mı?

Dirsek ateli kullanımı ile dirseği belirli bir pozisyonda tutmak, ulnar sinirin aşırı gerilmesini ve basısını engeller. Atel kullanımı aynı zamanda ödemi azaltmakta ve sinire iyileşmesi için zaman kazandırmaktadır.

Gece atel kullanımının etkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Uygun bir gece atellemesi dirseğinizde harekete izin verirken aşırı bükülmesini engellemelidir.

Tüm bu tedaviler sonuç vermediğinde…

Kubital Tünel Sendromu yaşayan insanların %50’sinin fizyoterapi ve rehabilitasyon gibi konservatif tedavi yöntemleri ile iyileştiği bilimsel çalışmalar tarafından gösterilmiştir. Ancak sinir kompresyonu ve şikayetler giderek artıyorsa cerrahi gerekli olabilir.


Kaynaklar

 1. Lund AT, Amadio PC. Treatment of cubital tunnel syndrome: perspectives for the therapist. Journal of Hand Therapy. 2006;19:170–9.
 2. Dellon AL, Hament W, Gittelshon A. Nonoperative management of cubital tunnel syndrome: an 8-year prospective study. Neurology 1993;43(9): 1673–7.
 3. Wright T, Clowczevzki F, Wheeler D, Cowin D. Ulnar nerve excursion and strain at the elbow and wrist associated with upper extremity motion. J Bone Joint Surg 2001;26: 655–62.
 4. Seror P. Treatment of ulnar nerve palsy at the elbow with a night splint. J Bone Joint Surg Br 1993;75(2): 322–7.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here