Kamburluk için yapabileceğiniz 6 egzersiz!

0
5057
views

Kamburluk sizi rahatsız ediyorsa bu yazı sizin için.

Bir önceki yazıda “Neden kambur duruyorum?  sorusuna cevap vererek konuya giriş yapmıştık.  Eğer okumadıysanız önce o yazıdan başlamanızı öneririz.

Bu yazıda genel olarak kamburluğun üstesinden gelmek için yapabileceğiniz ve işe yaradığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiş egzersizleri paylaşacağız.

Şunu da ekleyelim; egzersiz, özel yapım bir elbise gibi kişiye  göre tasarlandığında daha iyi sağlıklı sonuç verir. Bu nedenle bir fizyoterapiste danışmanız herzaman daha sağlıklı sonuç verecektir.

Gelelim “fizyosağlık” olarak bizim önerdiğimiz egzersizlere ve bunları nasıl yapacağınıza.  Sizin için hazırladığımız ve yazının soununda yer alan 3 dakikalık videoyu izleyerek hangi egzersizleri yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Başarı sağlamak için bu egzersiz programını düzenli olarak 12 hafta boyunca takip etmenizi öneriyoruz.

Egzersizlerden sonraki gün, yapmaya alışık olmadığı işleri yüklenmelerinden dolayı kaslarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrılar son derece normaldir ve birkaç gün içinde kendiliğinden azalacaktır. Bu sırada egzersizlere ara vermenizi öneriyoruz. Egzersizleri haftada 2-3 kez olacak şekilde tekrarlamanız kaslarınızın ihtiyacı olan toparlanmaya imkan sağlayacaktır.

Egzersizler dışında günlük yaşama ilişkin düzenlemeleri ve hatırlatıcı tedbirleri almayı da ihmal etmeyin. Unutmayın kamburluktan kalıcı olarak kurtulmak, istediğiniz düzgün duruşu beyninize nakşetmekle mümkün olacaktır.

FizyoSağlık Youtube kanalından güncel ve anlaşılır sağlık bilgilerini paylaşmaya devam edeceğiz abone olarak bizi takip edebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23948845/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28610442/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26863146/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28689306/

Önceki İçerikSerebral Palsili Çocuk Spastisite ile mi doğar?
Sonraki İçerikMekik çekmek yağ yakar mı?
1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulundan Lisans,Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünden 2001 yılında Yükseklisans 2011 yılında Doktora dereceleri ile mezun oldum. Mezuniyetimden bu yana ağırlıklı olarak Erişkin Ortopedi ve Sporcu Sağlığı alanında çalışmakla beraber erişkin Nöroloji alanında da klinik çalışmalarda bulundum. İlgi alanlarım Manuel Terapi(Mulligan Konsepti), Terapatik Ağrı Eğitimi, Fonksionel Egzersiz,Bantlama,Kronik Ağrı,Asistif Teknoloji
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here