Gebelik ve Sigara Kullanımı Hakkında

0
7
views

Sigara kullanımının herkese ne denli zarar verebileceğini tahmin edebiliyoruz elbette. Fakat acaba gebelik süresince sigara kullanımına devam eden gebeler, bu durumun doğacak bebeklerini nasıl etkileyebileceğinin yeterince farkındalar mı?

Sigara içimi,  kardiyovasküler, solunumsal ya da nörolojik morbiditeleri de içeren tüm yetişkin hastalıklarında en önemli değiştirilebilir risk faktörüdür. Genel sağlığı birçok açıdan olumsuz yönden etkileyerek, hem kullanan bireylerin hem de çevresindeki birçok kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır.

Gebelikte sigara kullanımı ise hem gebelik esnasında oluşabilecek tüm komplikasyonlar, hem de doğum sonrası erken ve geç dönemde bebeğin sağlığını etkileyebilecek tüm hasarlar için tetikleyici ve önlenebilir bir risk faktörüdür.

Gebelikte sigara kullanımının riskleri

Gebelikleri esnasında sigara içen annelerden doğan çocuklar astım, infantil kolik (sağlıklı gelişen bebeklerde, günün belli saatlerinde ortaya çıkan, 3-4. aylara kadar devam eden ve hiçbir nedene bağlanamayan ağlama nöbetleri) ve çocukluk çağı obezitesi açısından yüksek risk altındadır.

Ayrıca doğum öncesi sigara maruziyetinin gebelikte fetal gelişim üzerindeki etkisi kesindir ve  fetal gelişim geriliği ile düşük doğum ağırlığı en önemli sonuçlarındandır ki gebelik sırasında düşük miktarlarda sigara kullanımı bile doğum ağırlığı kaybı ile ilişkilidir.

Bunun dışında gebelik sırasında sigara kullanan annelerin çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi bir takım nörogelişimsel anormalliklerin yanı sıra çeşitli hareket bozuklukları, hipertonus, ateşli havale riski, iyi huylu tümör gelişme riski de bildirilmiştir.

Tüm bu olumsuz etkileri düşünüldüğünde özellikle gebelikteki sigara kullanımının sadece azaltılması değil, tamamen durdurulması gerektiği açıktır.

Haydi bebeğinizin sağlıklı gelişimi, doğumu ve büyümesi için siz de bir adım atın, sigarayı bırakın. Yaşamlarına yaşam katın…

Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için sigaraya dur deyin!


Kaynaklar:

  • Gutvirtz G. Wainstock T. Landau D. Sheiner E. Maternal Smoking During Pregnancy And Long-Term Neurological Morbidity Of The Offspring. Addictive Behaviors. 2018.
  • Committee Opinion No. 721: Smoking Cessation During Pregnancy. Obstet Gynecol. 2017 Oct;130(4):e200-e4. PubMed PMID: 28937573. Epub 2017/09/25. eng.
  • Kessous R. Wainstock T. Sheiner E. Smoking During Pregnancy As A Possible Risk Factor For Pediatric Neoplasms İn The Offspring: A Population-Based Cohort Study. Addictive Behaviors. 2019, 349-353.
  • Berlin I. Golmard J.L. Jacob N. Tanguy M.L. Heishman S.J. Cigarette Smoking During Pregnancy: Do Complete Abstinence and Low-Level Cigarette Smoking Have Similar Impact on Birth Weight? Nicotine & Tobacco Research, 2017, 518–524.
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28403455
  • Orhon F.Ş. İnfantil Kolik Tanı ve Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mecmuası 2016, 69.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here