Diastasis Recti nedir?

0
3493
views

 

Doğum bir kadının yaşayabileceği en özel tecrübelerden biri olabilir. Ancak bu deneyim çoğu zaman süreç doğru yöneltilmediğinde çeşitli sorunlara da gebe olabilir. Diastasis recti de doğum sonrasında anne için bir hatıra niteliği taşıyan olgulardan sadece biri. Eski olsa da 1988 yılında yapılan bir çalışma doğum sonrasında diastasis recti’nin görülme sıklığını %33 ile 60 arasında değişen bir oranla belirtmiş. Mevcut oranın toplama göre yorumlanması diastasis recti’nin ne kadar sık karşımıza çıkan bir tablo olduğunu ortaya koymaktadır.

Diastasis Recti nedir?

Diastasis Recti, postüral planda ayrı bir önemi olan ve aynı zamanda kozmetik anlamda da büyük bir önemi olan karın kaslarının ayrılmasına bağlı gelişir. Bu ayrılma temasın bütünüyle kaybedilmesini değil, aradaki “linea alba” denilen bağ dokunun olabildiğince esnemesini ve daha elastik bir forma kavuşmasını tanımlar.

Kadınların “rectus abdominalis” adındaki bu kası bir bütün halinde tutan bağ dokusunun ayrılmasına katkı sağlayan en önemli faktör hormonal değişimlerdir. Bunda en etkin rolü ise “hamilelik” faktörü oynamaktadır. Zira hali hazırda bilindiği üzere hamilelik birçok hormonun maksimal seviyelere ulaşmasına sebebiyet verir ki bu olması gereken bir durumdur. Doğacak bebeğin anne vücudunda yer edinebilmesi, yaşamsal faaliyetlerini devam ettirmesi ve doğumun olabildiğince kolaylaşması için bu hormonların süreç içinde maksimuma ulaşması beklenen bir hadisedir.

Relaksin” hormonu da bu doğrultuda önemli artış gösteren hormonlardan biridir. Bu hormon, gevşeme etkisi sağlasa da etkinin bağ dokusuna da nüfuz ettiği düşünülürse bilinçli olmayan bireyler için bazen “handikaplar” oluşturduğu yadsınamaz. Diastasis Recti tablosunda da başrolde bu hormonun etkinliği ana görevi üstlenmektedir. (bkz diğeri; östrojen)

Diastasis Recti neden olur?

Diastasis Recti’nin genel itibariyle doğumsal zeminde risk faktörleri olduğunu biliyoruz. Ancak diastasis recti’yi meydana getirebilecek risk faktörlerini genel itibariyle irdelersek;

  • Çoklu doğum
  • Sezaryan doğum
  • Ağır obje kaldırma
  • İkinci ve daha çok doğum
  • Annenin yaşı

Oluşum mekanizması hormonal değişimler olarak yorumlanabileceği gibi, özellikle hamileliğin anne bireye kazandırdığı fiziksel değişimler de olayın gelişimine sebebiyet vermektedir. Uterus’un hacimce büyümesi, pelvisin (leğen kemiği, kalça kemiği) anterior tilti (öne yer değiştirmesi), lordozun (bel çukurunun artışı) gibi mekanik kökenli gelişmeler de diastasis recti’nin altında yatan unsurlardan birkaçıdır.

Diastasis Recti olduğunu nasıl anlarım?

Doğumu gerçekleştirmiş kadınların birçoğu kozmetik görünüm odaklı olarak diastasis recti olduğunu anlar. Ancak bu genelde çok ciddi seviyelerde görülen bir tablodur. Halbuki diastasis recti’nin de kendi içinde sınıflandırmaları olup, durum değişik ciddiyet seviyelerini bünyesinde barındırmaktadır.

Normalde karın kaslarının arasına parmaklarımızı koyduğumuzda takriben 2 parmak genişliğinde bir bağ dokuyu hissederiz. Diastasis Recti’de ise bu aradaki bağ öylesine genişlemiş ve fonksiyonel olarak farklılaşmıştır ki, bu alana 4-5 parmak konulabilmektedir.

Bunun için yapacağınız ölçüm şöyle olacaktır.

  • Göbek deliğiniz sizin için bir referansal nokta olsun.
  • Parmaklarınız üst ve alt seviyelerde onu takip edecek şekilde bölgeyi kontrol etsin.
  • Nefes alma – verme eylemiyle kontrol edebileceğiniz gibi, hafif başınızı dizlerinizi görecek şekilde öne doğru kaldırarak kontrol edebilirsiniz.
  • Bu bölgede 2 parmak genişliği referansal bir değerdir. 4-5 parmak genişliğinde bir parmak doku hissediyorsanız bir uzmana danışın ve bu rahatsızlığın tedavisi için profesyonel bir yardım alın.

Not; Bu konunun tedavisinde size doktorlar ve fizyoterapistler yardımcı olabilir. Spor salonlarında çözüm aramaktan kaçının.

Diastasis Recti nasıl tedavi edilir?

Diastasis Recti tedavisinde ilk olarak olayın mekaniksel bileşenleri çözümlenerek tedaviye başlanır. Hamileliğin getirdiği fiziksel değişimleri irdeleyerek olayın geri planında varolan sorunlar tespit edilir ve egzersizler de buna bağlı şekillenir.

Koreksiyon egzersizleri olarak isimlendirilen, “düzeltme egzersizleri” karın kaslarındaki bu problemin çözümü için önemli statüdedir. Kasları başlangıç düzeyinde ve normal pozisyonda manuel konumlandırdıktan fizyoterapistiniz eşliğinde yapacağınız egzersizler, kaslarınızı güçlendirmekle beraber doğru pozisyona dönüşü de sağlayacaktır.

Aynı zamanda vücut mekaniğini koruyan ve rectus abominis’in fonksiyonel olarak zayıflamasına bağlı olarak gelişen yanlış postüral alışkanlıkların düzeltilmesi ve çekirdek (core) kasların güçlenmesine yönelik egzersizler de tedavi aşamasında sizi başarılı sonuca ulaştıracaktır. Çünkü rectus abdominis yapısı itibariyle dik duruşu uyaran ve vücut mekaniğine çeşitli yollardan katkı sağlayan bir kastır.

Son olarak Diastasis Recti’nin önlenmesi için hamilelik süresince fizyoterapist eşliğinde özellikle 2. Trimester’den sonra başlayan düzenli ve vücut kompozisyonunuzu destekleyecek egzersizlerle devam etmeniz etkilenim düzeyinizi minimale indirgeyebileceği gibi, karşılaşabileceğiniz diğer problemlerden de kaçınmanızı sağlar.

Egzersizlerin ev ortamında yapımının FizyoSağlık tarafından sağlanmamasının hedefi, konusunda uzman bir fizyoterapist eşliğinde yapılmasının etkin sonuç sağlayacağından ötürüdür. Bu yüzden evde devam ettirseniz dahi, bir fizyoterapist değerlendirmesi ve egzersiz prosedürü takip edilmesi önerilir.

Fzt. Furkan Aksungur (Ankara)

Kaynakça;

Axer H, Keyserlingk DG, Prescher A. Collagen fibers in linea alba and
rectus sheaths. I. General scheme and morphological aspects. J Surg
Res. 2001; 96(1): 127–134

Dalia M. Kamel, PhD, Amel M. Yousif, PhD, Neuromuscular Electrical Stimulation and Strength Recovery of Postnatal Diastasis Recti Abdominis Muscles, Ann Rehabil Med 2017 Jun; 41(3): 465-474

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here