Damar damar üstüne biner mi?

0
5194
views

“Damar damar üstüne binmiş”, sağlık alanında en bilinen ifadelerden biridir.
Hastalar genellikle ağrı ve acıya neden olan durumları bu cümle ile anlatırlar.

Peki gerçekten damarlar üstüste biner mi?
Bu yazıda sıkça duyduğumuz bu ifadenin teknik analizini yapacağız.
Bu analizi yapmanın en iyi yolu insan vücudunu tanımaktır.
Buna gerek var mı?
Evet, çünkü bilimsel çalışmalar insanların anatomi bilgilerinin sınırlı olduğunu ve bunu arttırmak istediklerini göstermektedir.
İnsan vücudu birbiriyle uyum içinde çalışan bir çok sistemden oluşur.

Şimdi resimde gördüğümüz sistemleri  soldan sağa sırasıyla kısaca tanıtırken sorumuzun cevabını da vermiş olacağız.

İskelet Sistemi

Vücudumuzun temel çatısını oluşturan iskelet sistemi yetişkin bir kişide bulunan 206 kemikten meydana gelir.  Kemikler birbirine bağlandığı yerlere eklem denir ve eklemler hareket etmemize imkan tanır. Kemikler aynı zamanda kan hücrelerinin üretimi ile kalsiyum deposu olarak görev görürler.  Son derece sağlam ve güçlü yapılardır.

Sinir Sistemi

Sinir sistemi tüm vücudu saran bir elektrik şebekesi gibidir. Temel görevi vücudumuzda ve çevremizde olup bitenleri beynimize iletilmek ve ondan gelen komutları ilgili organlara taşımaktır. Kaslarımızın kasılması ile oluşan hareketlerimiz,  beş duyumuz ve ağrı/acı  hissi de sinir sisteminin çalışması ile beyinde üretilmektedir. Buradan anlaşılacağı gibi ağrı ve acı hissinden sorumlu olan vücut yapıları damarlar değil tüm sinir sistemidir.

Dolaşım Sistemi

Dolaşım sistemi,  vücudumuzun en ücra köşelerine kadar uzanan büyük ve kılcal damarlar ile kalpten meydana gelir. Kalbin pompaladığı kan damarlar aracılığı il tüm vücutta dolaşır. Kanımız oksijen, besin maddeleri  ve hormonlar gibi yaşamsal önemi olan maddeleri taşımakla yükümlüdürler. Her damar kendi rotasını izler ve damarlar birbirleri üzerine binmezler ayrıca damarlarımız sıkışmaya karşı oldukça dayanıklı ve esnektirler.

Solunum Sistemi

Solunum sistemi havadan aldığımız oksijeni alıp kana karışmasını sağlayan ve kandaki karbondioksitin atımına imkan veren akciğerlerimiz ile buraya havanın iletiminde görev alan soluk borusu, ağız ve burun gibi organlardan meydana gelir. Akciğerlerimiz her solukta adeta bir balon gibi genişleyip sönerek solunum faaliyetinin devamından sorumludurlar.

Sindirim Sistemi

Sindirim sistemi yediklerimizin sindirilmesi , aldığımız besin öğelerinin kanımıza karışması  ve atık maddelerin atılmasını sağlayan yemek borusu, mide, ince ve kalın barsaklar  bir dizi organdan oluşur. Sindirim faaliyetinde karaciğer ve pankreas gibi organlarımızın da önemli rolleri vardır.

Kas Sistemi

Kaslar hareket etmemizi sağlayan temel yapıtaşlarıdır.  Yetişkin bir insan vücudunda anatomik olarak isim verilmiş 700’e yakın kas bulunmaktadır. Kaslarımız genellikle iskelet sisteminde yer alan kemiklere tutunurlar ve kasıldıklarında kısalarak ekmeleri hareket ettirirler.  Kasların kısalmasına ya da gevşemesine neden olan uyarılar sinir sisteminin uzantıları diyebileceğimiz sinir lifleri aracılığı ile taşınır.

Bu saydığımız  görece büyük sistemler dışında vücudumuzda  bağışıklık sistemi, üreme sistemi, hormonal sistem ya da lenfatik sistem gibi birçok farklı sistem daha yer almaktadır.

Dolaşım sistemini anlatırken bahsettiğimiz gibi damarlar birbirleri üstüne binerek ağrı ve acıya neden olan dokular değildir.

Vücudumuzda ağrı ve acı hissinin oluşmasına neden olan sistem Sinir Sistemidir. Bir örnek verelim.

Sert bir zeminde uzun süre oturduğunuzda  vücudun ağırlığı kalçanızın altından geçen damarlara baskı yapar.

Kan dolaşımı üzerine basılmış bir su hortumu gibi bundan olumsuz etkilenir ancak ağrıya acıya neden olan durum bu baskının kendisi değildir. Damarlarınız zedelenmiş ya da yara almış değildir.

Damarın ulaşıp kanla beslemesi gereken kaslarda/organlarda oksijen azlığı sinir sistemi tarafından tespit edilir ve beyne bildirilir.

Sizde hissettiğiniz acı nedeniyle pozisyon değiştirirsiniz.

Ağrı ve acı hissinin nedeni damarlar değil sinir sistemimizdir.

Umarız verdiğimiz bu bilgilerle, ağrınızı tanımlarken damar damar üstüne binmiş tanımını kullanmanın gereksiz olduğunu anlatabilmişsizidir.

Ağrınızı tanımlamak isterken “bileğimdeki sinirler daha hassas” ifadesini kullanmak daha doğru bir anlatım olabilir.

Ağrı konusunda daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz sizi  sitemizde yer Ağrım Nasıl Geçer adlı konu başlığında yer alan yazılara göz atmaya davet ediyoruz.

Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29112336

https://en.wikipedia.org/wiki/Outline_of_human_anatomy

Önceki İçerikAğzımı açmakta zorlanıyorum. Tedavisi var mı?
Sonraki İçerikİdrar kaçırmak kaderiniz olmasın
1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulundan Lisans,Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünden 2001 yılında Yükseklisans 2011 yılında Doktora dereceleri ile mezun oldum. Mezuniyetimden bu yana ağırlıklı olarak Erişkin Ortopedi ve Sporcu Sağlığı alanında çalışmakla beraber erişkin Nöroloji alanında da klinik çalışmalarda bulundum. İlgi alanlarım Manuel Terapi(Mulligan Konsepti), Terapatik Ağrı Eğitimi, Fonksionel Egzersiz,Bantlama,Kronik Ağrı,Asistif Teknoloji
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here