Ağrısız yolculuklar mümkün!

0
206
views

Boyun veya sırt ağrısı olan birçok insan için, uzun bir yolculuk korkutucu olabilir. Araba, uçak, otobüs ve trenlerdeki koltuklar, her zaman herkes için konforlu olmayabilir ve sırt ve boyundaki ağrılı bölgeleri daha da şiddetlendirebilir. Bu yüzden daha rahat bir seyahat geçirmeniz için sizlere birkaç tavsiyede bulunacağım:

Bagajınızı Kademeli Kaldırın!

Ağır bir eşya kaldırdığımızda, genellikle hareket aralığının son noktasına yaklaşırken belimizi incitiriz.  Bu nedenle, uzmanlar ağır bir valiz kaldırırken yavaş hareket etmemizi ve mümkünse eylemin daha küçük parçalara ayrılmasını öneriyor. Örneğin, bir çantayı baş üstü dolaba  kaldırırken, önce koltuğun üzerine, daha sonra ayrı bir hareketle dolaba kaldırmalıyız. Benzer şekilde, bir arabanın bagajına valiz yerleştirmek için, önce bir sandalyeye ya da bir tabureye kaldırmalı ve ardından bagaja taşımalıyız. Yapmamız gereken diğer önemli şeyler ise şunlardır:

  • Dizlerimizi bükmeli ve eşyayı kaldırmak için sırt kasları yerine bacak kaslarımızı kullanmalıyız
  • Kaldırma sırasında belimizi saga-sola çevirmekten kaçınmalıyız; bunun yerine, ayaklarımızı kullanmalıyız
  • Eşyaları vücudumuza mümkün olduğunca yakın tutmalıyız
  • Eşyanın ağırlığını vücudumuzun iki tarafına eşit olarak dağıtmalıyız
  • Eğer omuz çantası kullanıyorsak, bir tarafa aşırı yüklenmeyi önlemek için sık sık taraf değiştirmeliyiz.

Kaç Valiz Almalıyım?

 Ağır bir çanta kasları ve eklemleri zorlayarak şiddetli sırt ağrılarına neden olabilir.Bundan kaçınmak için, tekerlekleri olan tutamaçlı hafif bir bavul kullanmak en iyisidir. Tekerlekli bir bavulu kullanırken bile, muhtemelen merdivenlerden yukarı çıkmak veya aşağı inmek için veya bavulu araca koyma-çıkarma sırasında taşımanız gerekecektir. Bu nedenle,  büyük bir valize tüm eşyalarınızı  doldurmak yerine, birkaç küçük çanta kullanmak daha iyidir olacaktır. Bazı yolculuklar için, en iyi seçenek ise, büyük bagajları kargoyla yollamak ve yolculuğunuzda sadece içinde ihtiyacınız olan şeylerin olduğu küçük bir çanta almaktır.

 Bel Desteğinizi Yanınızda Getirin!

Ulaşım araçlarındaki koltuklar genellikle sırt ve / veya boyun için doğru şekilde destek sağlamamaktadır. Koltuğunuzu daha rahat hale getirmek ve belinizi desteklemek için bir bel desteği yastığı kullanabilirsiniz. Eğer sahip değilseniz veya getirmeyi unuttuysanız, bir ceket, kazak veya battaniyeyi bel çukurunuza yerleştirip destekleyebilirsiniz.

Boyun çevresine uyan şişirilebilir bir seyahat yastığı, seyahat sırasında oturma pozisyonunda dinlenirken veya uyurken baş desteği sağlayarak boynun zorlanmasından kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Belimizi Destekledik. Ya Ayaklar?

Otururken ayaklarımızı sert bir yüzeye yerleştirmezsek, belimize fazla yüklenmiş oluruz. Bu nedenle, eğer koltuğunuz çok yüksekse, dizlerinizi dik açıyla tutmak ve belinize aşırı yük binmesini önlemek için ayaklarınızın altına sert bir cisim koymanız faydalı olacaktır.Uzun yol şoförleri için, bir ayak gaz pedalında diğeri yerde olmasındansa; iki ayağın yerde olması belin desteklenmesini sağlayacak ve böylece hız kontrolü de göz önünde bulundurulmuş olacaktır.

Duruşunuzu Kontrol Edin!

Yolculuk boyunca, otururken sırtınız koltuğunuzun arkasına yaslandığından ve koltuk başlığınızın başınızın ortasını desteklediğinden emin olun. Omuzlarınızı ne önde ne de çok geride tutun –nötr pozisyonda kalmasını sağlayın-. Her iki ayağın zemine tamamen temas ettiğinden emin olun.Eğer araç kullanıyorsanız, koltuğunuzu direksiyonu rahat kullanacak şekilde ayarlayın.

Mümkün olduğu kadar Hareket Edin!

Omurgamız hareket etmemiz için tasarlanmıştır. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak sırt kaslarını sertleştirir, bu da bel çevresinde ağrıya neden olabilir. Mümkünse her 20 – 30 dakikada bir vücudunuzu esnetin. Esnemek vücutta kan akışını hızlandırır ve yumuşak dokuların sertleşmesini önler. Hareket etmek, aynı zamanda uzun süre oturmanın en tehlikeli risklerinden biri olan (derin ven trombozu olarak adlandırılır) bacakta kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Bacak ve kalçanızı esnetin!

Molalarda yapabileceğiniz birkaç esneme egzersizi:

1      

3    4  

5  

Kaynak

https://www.spine-health.com/wellness/ergonomics/pain-free-travel-tips

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here